A Magyarországi Tájházak Szövetsége Szentendrén, 2023. április 15-én, szombaton 10.00 órától tartotta tisztújító közgyűlését a Szabadtéri Néprajzi Múzeum konferenciatermében, melynek részeként az idén húszéves szervezet alapszabályában is lényegi változás történt.
Dr. Bereczki Ibolya elnök tájékoztatta a közgyűlés résztvevőit az elnökség szervezeti bővülésre vonatkozó javaslatáról, melynek célja, hogy a regionális szabadtéri gyűjtemények is csatlakozni tudjanak a civil szervezethez, hozzájárulva a szövetség eredményességéhez, a kapacitások hatékonyabb kihasználásához.
A közgyűlés egyhangú igen szavazattal fogadta el a kezdeményezést és az ezzel járó alapszabály módosítást, melynek részeként a szervezet neve is változott, a jövőben Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségeként végzi tevékenységét, rövidített névként továbbra is a Tájházszövetség elnevezést használva.
Az Egyesület alapszabályban is megfogalmazott célja a magyarországi és határon túli magyar tájházakat és szabadtéri múzeumokat működtető jogi- és természetes személyek érdekeinek képviselete és összehangolása. A tájházak és a szabadtéri múzeumok területén lévő műemléki értékű épületek és ipartörténeti emlékek megőrzésének, szakszerű helyreállításának, működtetésének, fenntartásának, fejlesztésének elősegítése, tájházak létrehozásának és szakszerű működtetésének támogatása, valamint részvétel a tájházakkal, szabadtéri múzeumokkal és gyűjteményeikkel kapcsolatos kulturális tevékenységben, tudományos kutatásokban.
Célkitűzés továbbá a tájházakat és szabadtéri múzeumokat működtető szervezetek és személyek jó szakmai együttműködésének elősegítése, az ehhez szükséges információellátás és szakmai érdekképviselet biztosítása, továbbképzések, konferenciák szervezése, szakmai fórumok és közösségi programok működtetése. A magyarországi és határon túli magyar tájházak, szabadtéri múzeumok jellemzőit tartalmazó adatbázis létrehozása és rendszeres karbantartása. A tájházak és szabadtéri múzeumok létezésével és tevékenységével kapcsolatos információk folyamatos publikálása nyomtatott és elektronikus formában.
A tisztújítás a szervezet hivatalos képviseletében nem hozott változást, a közgyűlés egyhangú felhatalmazásával továbbra is Dr. Bereczki Ibolya a Tájházszövetség elnöke, Hegedűsné Majnár Márta pedig az ügyvezető elnöke. Az elnökség regionális munkamegosztásában a Közép-dunántúli régiót ezentúl Lipéczné Karsai Henriett, a Laczkó Dezső Múzeum osztályvezető, néprajzos muzeológusa fogja képviselni. Az újonnan csatlakozó szabadtéri múzeumok részéről is bővült egy taggal az elnökség, erre a feladatra Kmellár Viktória, a Vasi Múzeumfalu néprajzos muzeológus, intézményvezetője kapott bizalmat a közgyűléstől.
A Felügyelő Bizottsági tagságában dr. Páll István, a Sóstói Múzeumfalu nyugalmazott igazgatója megerősítést nyert, más irányú tevékenységére és megnövekedett elfoglaltságaira tekintettel dr. Vígh Annamária és dr. Vukoszávlyev Zorán nem tudta vállalni a megbízatást. Helyükre a jelölő bizottság javaslatát elfogadva dr. Simon András egyetemi docenst, a SZTE BTK Néprajzi és Kulturális Antropológiai Tanszékének vezetőjét, valamint Kovács Istvánt, az oszkói Hegypásztor Kör elnökét választotta a közgyűlés.
A Tájházszövetség a színvonalas, példamutató tájházvezetői munka elismeréseként az „Év tájházvezetője” díjat évente egy alkalommal, a közgyűlésén adja át. Az elnökség Kormos Rebeka, az Ócsai Tájházegyüttes vezetőjének a 2017 óta határtalan lelkesedéssel, elkötelezettséggel és szakmai profizmussal végzett munkáját ismerte el ilyen módon 2023-as közgyűlésén.